Chytré hodinky LG G Watch R

Chytrý mobilní telefon vytahujeme z kapsy i 150x denně, jenom abychom zjistili, kolik je hodin, přečetli si SMS, podívali se, jaké na nás vyskočilo upozornění nebo abychom zkontrolovali poštu. Chytré hodinky s operačním systémem Android Wear tento problém řeší.

Na konferenci Google I/O 2014 společnost Google představila chytré hodinky založené na operačním systému Android Wear. Princip je v celku jednoduchý – nainstalujete si obslužný software, hodinky propojíte pomocí bezdrátové technologie Bluetooth se svým mobilním telefonem a ony se stanou jeho prodlouženou rukou. Umožňují pak např.:

 • zobrazovat volajícího a hovor přijmout nebo odmítnout (užitečné, pokud používáte handsfree)
 • upozornění na nový mail, SMS nebo Hangouts s možností na zprávu odpovědět pomocí rozpoznávání hlasu (viz video níže)
 • hlasové povely – ty bohužel fungují pouze v angličtině, což znemožňuje rozpoznávání mluvené češtiny
 • ovládání přehrávače hudby – přehrávání / pauza, předchozí / následující skladba, hlasitost
 • sport tester (monitor fyzické aktivity) – hodinky standardně spolupracují s aplikací Fit od Google a dokáží tak monitorovat vaši fyzickou aktivitu (např. denní počet kroků nebo srdeční tep). Google Fit však zatím (podzim 2014) nenabízí takové pokročilé funkce jako např. aplikace Endomondo, nicméně dokáže s některými sportovními aplikacemi spolupracovat.
 • upozornění z dalších aplikací – kalendář, navigace, předpověď počasí, Google Keep, Endomondo a další
 • … no a samozřejmě zobrazovat aktuální čas

Přehled aplikací, které spolupracují s Android Wear naleznete ve speciální sekci v obchodě Google Play.

Několik tipů na šikovné aplikace najdete v článku Aplikace pro hodinky Android Wear.

Upozornění z mobilního telefonu na vašem zápěstí

Upozornění z mobilního telefonu na vašem zápěstí

Android Wear, jak již jméno napovídá, funguje pouze s mobilním telefonem s operačním systémem Android 4.3 a vyšším. Pokud používáte iPhone, budete si muset počkat na jaro 2015, kdy Apple uvede do prodeje podobnou technologii s názvem Apple iWatch.

Dostupné modely (podzim 2014)

LG G Watch

LG G Watch

Samsung Gear Live

Samsung Gear Live

Moto 360

Moto 360

LG G Watch R

LG G Watch R

Sony SmartWatch 3

Sony SmartWatch 3

Asus ZenWatch

Asus ZenWatch

Přehled aktuálních modelů hodinek naleznete na stránkách Android Wear.

LG G Watch R – uživatelské zkušenosti

Následující řádky nejsou plnohodnotnou recenzí produktu. Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře se zkušenostmi po cca týdenním používání hodinek LG G Watch R. Pokud budete mít libovolné dotazy, neváhejte se zeptat na profilových stránkách Jak na IT na Google+ nebo Facebooku.

LG G Watch R jsem si vybral z těchto hlavních důvodů – vypadají jako klasické hodinky, mají zapuštěný displej a rozumnou výdrž baterie.

Hodinky používám cca týden. Počáteční nadšení neopadlo, naopak jsem čím dál tím více spokojený. Při porovnání s “první generací” chytrých hodinek (v roce 2012 jsem si koupil Sony Smart Watch) mě jako první napadne toto přirovnání – Sony Smart Watch byly pro geeky (fandy do chytrých technologií), kdežto Android Wear už je pro běžného uživatele.

Co se bude líbit

 • funkce – chytré hodinky jsou opravdu velmi návykové, ovládání intuitivní a stále přibývají nové aplikace.
 • vzhled – vypadají jako klasické hodinky, zapuštěný display je velkou výhodou, protože je tak alespoň částečně chráněn proti poškrábání.
 • velikost – mám Suunto Core a LG jsou o něco menší, takže v mém případě změna k lepšímu. Na dámskou ruku LG G Watch R kvůli své velikosti nejsou vhodné.
 • jas displeje – mám nastavený nejnižší jas a i tak jsou hodinky velmi dobře čitelné. Nicméně pravý test nastane, až pořádně vysvitne slunce (nyní je podzim).
 • výdrž baterie – hodinky nosím celý den v režimu “always on” (displej se po pár sekundách jen trochu ztlumí a nezobrazuje se sekundová ručička), čtu si na nich většinu notifikací, občas použiji diktování hlasem a po 12 hodinách zbývá ještě cca 30% energie.

Co se líbit nemusí

 • hlasové příkazy – hodinky reagují na frázi “Ok Google”. Kdykoliv tyto slova vyslovíte, hodinky (telefon) očekávají příkaz – např. “Ok Google, show me my agenda for tomorrow”. Pokud ale nastavíte na telefonu převod českého mluveného slova na psané, nefungují anglické příkazy. Funguje buď jedno nebo druhé.
 • uživatelské rozhraní hodinek pouze v angličtině
 • hodinky nemají senzor okolního osvětlení, jas se nastavuje manuálně a hodinky stále “svítí”.
 • pozor na funkci Smart Lock z Androidu 5.0 – pokud je tato funkce aktivní, zůstává mobilní telefon v blízkosti hodinek odemknutý. Nicméně díky dosahu Bluetooth může být telefon klidně odemknutý ve vedlejší místnosti a vy ho nemáte pod kontrolou.
Chytré hodinky LG G Watch R vypadají na první pohled jako klasické hodinky.

Chytré hodinky LG G Watch R vypadají na první pohled jako klasické hodinky.

Jak hodinky používám nejčastěji

 • používám sluchátka s mikrofonem (poslech hudby a handsfree na telefonování) – aniž bych vytahoval mobil z kapsy, mohu pomocí hodinek regulovat hlasitost nebo přeskakovat skladby. Pokud mi někdo volá, vidím jeho fotografii a mohu hovor přijmout nebo odmítnout (s odesláním vysvětlující SMS).
 • zero inbox – krátké maily mohu přečíst přímo na hodinkách a po přečtení rovnou archivovat.
 • rychlé odpovědi na SMS nebo Hangouts pomocí rozpoznávání řeči. Pozor ale na okolí, mohli by si myslet, že jste utekli z blázince :-).

Technické parametry

Displej P-OLED, 1,3 palce, 320×320 bodů
Vodotěsnost IP67 – 30 minut v hloubce 1 metr
Rozměry 46,4 x 53,6 x 9,7mm
Váha 62g
Rozhraní Bluetooth 4.0
Baterie 410 mAh
Senzory Gyroskop / akcelerometr, barometr, měření srdečního tepu

Kde koupit

U nás mají tyto hodinky na skladě např. v Alza.cz nebo Sunnysoft.cz. Orientační cena (podzim 2014) je 6.400 Kč s DPH.


Mohlo by vás zajímat