Chytré hodinky LG G Watch R
Chytrý mobilní telefon vytahujeme z kapsy i 150x denně, jenom abychom zjistili, kolik je hodin, přečetli si SMS, podívali se, jaké na nás vyskočilo upozornění nebo abychom zkontrolovali poštu. Chytré hodinky s operačním systémem Android Wear tento problém řeší.
Na konferenci Google I/O 2014 společnost Google představila chytré hodinky založené na operačním systému Android Wear. Princip je v celku jednoduchý – nainstalujete si obslužný software, hodinky propojíte pomocí bezdrátové technologie Bluetooth se svým mobilním telefonem a ony se stanou jeho prodlouženou rukou. Umožňují pak např.:
- zobrazovat volajícího a hovor přijmout nebo odmítnout (užitečné, pokud používáte handsfree)
- upozornění na nový mail, SMS nebo Hangouts s možností na zprávu odpovědět pomocí rozpoznávání hlasu (viz video níže)
- hlasové povely – ty bohužel fungují pouze v angličtině, což znemožňuje rozpoznávání mluvené češtiny
- ovládání přehrávače hudby – přehrávání / pauza, předchozí / následující skladba, hlasitost
- sport tester (monitor fyzické aktivity) – hodinky standardně spolupracují s aplikací Fit od Google a dokáží tak monitorovat vaši fyzickou aktivitu (např. denní počet kroků nebo srdeční tep). Google Fit však zatím (podzim 2014) nenabízí takové pokročilé funkce jako např. aplikace Endomondo, nicméně dokáže s některými sportovními aplikacemi spolupracovat.
- upozornění z dalších aplikací – kalendář, navigace, předpověď počasí, Google Keep, Endomondo a další
- … no a samozřejmě zobrazovat aktuální čas
Přehled aplikací, které spolupracují s Android Wear naleznete ve speciální sekci v obchodě Google Play.
Několik tipů na šikovné aplikace najdete v článku Aplikace pro hodinky Android Wear.
Android Wear, jak již jméno napovídá, funguje pouze s mobilním telefonem s operačním systémem Android 4.3 a vyšším. Pokud používáte iPhone, budete si muset počkat na jaro 2015, kdy Apple uvede do prodeje podobnou technologii s názvem Apple iWatch.
Dostupné modely (podzim 2014)
Přehled aktuálních modelů hodinek naleznete na stránkách Android Wear.
LG G Watch R – uživatelské zkušenosti
Následující řádky nejsou plnohodnotnou recenzí produktu. Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře se zkušenostmi po cca týdenním používání hodinek LG G Watch R. Pokud budete mít libovolné dotazy, neváhejte se zeptat na profilových stránkách Jak na IT na Google+ nebo Facebooku.
LG G Watch R jsem si vybral z těchto hlavních důvodů – vypadají jako klasické hodinky, mají zapuštěný displej a rozumnou výdrž baterie.
Hodinky používám cca týden. Počáteční nadšení neopadlo, naopak jsem čím dál tím více spokojený. Při porovnání s “první generací” chytrých hodinek (v roce 2012 jsem si koupil Sony Smart Watch) mě jako první napadne toto přirovnání – Sony Smart Watch byly pro geeky (fandy do chytrých technologií), kdežto Android Wear už je pro běžného uživatele.
Co se bude líbit
- funkce – chytré hodinky jsou opravdu velmi návykové, ovládání intuitivní a stále přibývají nové aplikace.
- vzhled – vypadají jako klasické hodinky, zapuštěný display je velkou výhodou, protože je tak alespoň částečně chráněn proti poškrábání.
- velikost – mám Suunto Core a LG jsou o něco menší, takže v mém případě změna k lepšímu. Na dámskou ruku LG G Watch R kvůli své velikosti nejsou vhodné.
- jas displeje – mám nastavený nejnižší jas a i tak jsou hodinky velmi dobře čitelné. Nicméně pravý test nastane, až pořádně vysvitne slunce (nyní je podzim).
- výdrž baterie – hodinky nosím celý den v režimu “always on” (displej se po pár sekundách jen trochu ztlumí a nezobrazuje se sekundová ručička), čtu si na nich většinu notifikací, občas použiji diktování hlasem a po 12 hodinách zbývá ještě cca 30% energie.
Co se líbit nemusí
- hlasové příkazy – hodinky reagují na frázi “Ok Google”. Kdykoliv tyto slova vyslovíte, hodinky (telefon) očekávají příkaz – např. “Ok Google, show me my agenda for tomorrow”. Pokud ale nastavíte na telefonu převod českého mluveného slova na psané, nefungují anglické příkazy. Funguje buď jedno nebo druhé.
- uživatelské rozhraní hodinek pouze v angličtině
- hodinky nemají senzor okolního osvětlení, jas se nastavuje manuálně a hodinky stále “svítí”.
- pozor na funkci Smart Lock z Androidu 5.0 – pokud je tato funkce aktivní, zůstává mobilní telefon v blízkosti hodinek odemknutý. Nicméně díky dosahu Bluetooth může být telefon klidně odemknutý ve vedlejší místnosti a vy ho nemáte pod kontrolou.
Jak hodinky používám nejčastěji
- používám sluchátka s mikrofonem (poslech hudby a handsfree na telefonování) – aniž bych vytahoval mobil z kapsy, mohu pomocí hodinek regulovat hlasitost nebo přeskakovat skladby. Pokud mi někdo volá, vidím jeho fotografii a mohu hovor přijmout nebo odmítnout (s odesláním vysvětlující SMS).
- zero inbox – krátké maily mohu přečíst přímo na hodinkách a po přečtení rovnou archivovat.
- rychlé odpovědi na SMS nebo Hangouts pomocí rozpoznávání řeči. Pozor ale na okolí, mohli by si myslet, že jste utekli z blázince :-).
Technické parametry
Displej | P-OLED, 1,3 palce, 320×320 bodů |
Vodotěsnost | IP67 – 30 minut v hloubce 1 metr |
Rozměry | 46,4 x 53,6 x 9,7mm |
Váha | 62g |
Rozhraní | Bluetooth 4.0 |
Baterie | 410 mAh |
Senzory | Gyroskop / akcelerometr, barometr, měření srdečního tepu |
Kde koupit
U nás mají tyto hodinky na skladě např. v Alza.cz nebo Sunnysoft.cz. Orientační cena (podzim 2014) je 6.400 Kč s DPH.