Nízká výdrž baterie telefonu a tabletu

Mnozí z nás vzpomínají na doby, kdy mobilní telefon vydržel na jedno nabití týden a více. To se nedá vůbec porovnat s jednodenní výdrží dnešních zařízení. Nezapomínejme ale, že současné chytré zařízení toho umí daleko více. Kromě samotného telefonování tu máme obrovský podsvícený barevný displej, GPS a další senzory, přístup k internetu, aplikace, výpočetní a grafický výkon, který umožňuje hrát 3D hry, apod. Bohužel zatím neexistuje zázračná technologie nebo postup, které by výdrž telefonu na baterii výrazně zvýšily. V tomto článku však najdete několik doporučení, které pomohou alespoň částečně.

Péče o baterii mobilního telefonu

Na internetu najdete velké množství článků, které popisují zaručené postupy, jak prodloužit životnost baterie v mobilním zařízení. Mezi doporučení patří například formátování baterie před prvním použitím, nepřebíjení baterie přes 100%, nevybíjení baterie „na nulu“, snížení počtu nabíjecích cyklů, apod. Většina těchto rad se však týká starší technologie baterií (NiMH) nebo jsou tato doporučení, jemně řečeno, přehnaná. Dnešní chytré telefony a tablety obsahují obvody a software, jež hlídají např. zmíněné nepřebíjení a nedovolí uživateli baterii poškodit.

Dnes používané Li-Ion a Li-Pol akumulátory nemají neduhy starších typů baterií (např. výrazný paměťový efekt). Stále jim však nesvědčí extrémní teploty.

Li-Pol baterie (zdroj: Kristoferb – en.wikipedia)

Příliš nízká teplota (pod bodem mrazu) způsobuje dočasné snížení kapacity baterie. Proto je v zimě, při delším pobytu venku, vhodné nosit mobilní telefon ve vnitřní kapse kabátu.

Vysoké teploty (nad 60° C) způsobují nevratnou degradaci (snižování kapacity) baterie. Velmi vysoké teploty mohou baterii úplně znehodnotit. Při běžném používání těchto teplot ale nedosáhneme, nicméně nenechávejte telefon např. na slunci za oknem v automobilu. K většímu zahřívání telefonu dochází i při použití bezdrátového nabíjení chytrého telefonu nebo tabletu. Pokud se však vyvarujete podezřele levných bezdrátových nabíječek od neznámých výrobců, nemělo by vaší baterii hrozit nebezpečí.

Následující odstavec berte prosím jako osobní názor autora tohoto článku. I když se nám to líbí nebo ne, telefon zastará morálně dříve, než se stačí degradace výdrže baterie významněji projevit. A je jedno, jestli baterii opečováváme jak v bavlnce nebo se k zařízení chováme běžným způsobem. Nezapomínejme, že je to přece jen nástroj, který má sloužit nám a ne naopak.

Největší žrouti energie

Největší spotřebu energie v mobilním zařízení má displej, pokud tedy chcete prodloužit výdrž telefonu, zvažte následující kroky:

  • snižte jas displeje
  • vypněte automatickou regulaci jasu – na slunci telefon nastaví automaticky jas na maximum, ale stejně nic neuvidíte a jenom spotřebováváte drahocenou energii
  • zkraťte dobu, po které se zařízení samo vypne nebo se ztlumí jas displeje – ať telefon zbytečně „nesvítí položený na stole“

Dnes jsou velmi populární animované pozadí plochy. Vypadají sice efektně, ale mají vyšší nároky na spotřebu. Zvažte, jestli vám tato vizuálně efektní, ale v podstatě neužitečná vlastnost za snížení výdrže stojí.

U mobilních přístrojů s operačním systémem Android lze pomocí funkce Nastavení | Baterie velmi rychle zjistit, co vám spotřebovává nejvíce energie. Můžete tak odhalit např. problémovou aplikaci, které má za následek snížení výdrže telefonu.

Nastavení | Baterie – největší žrouti energie (Android)

Snížit spotřebu zařízení a tím prodloužit výdrž na baterii můžete také tím, že vypnete některou z následujících funkcí. Nedosáhnete zázračného zvýšení výdrže, ale někdy se to může hodit (máte posledních pár procent baterky a potřebujete být k zastižení na telefonu).

  • GPS a sdílení polohy – hlavně sdílení polohy je energeticky náročné
  • synchronizace dat na pozadí – např. v noci je pravidelná synchronizace dat zbytečná. Abyste nemuseli vypínat synchronizaci ručně, použijte vhodnou utilitu, která se o to postará – viz níze.
  • WiFi a Bluetooth – pokud tyto technologie nevyužíváte, je zbytečné je mít zapnuté. Nezapomínejte ale, že telefon používá i WiFi sítě, ke kterým se nemůže přihlásit (neznáte heslo). Slouží k přibližnému určení polohy a částečně suplují modul GPS.
  • rychlé datové přenosy 3G a LTE – pokud povolíte pouze pomalé datové přenosy (2G), zvýšíte tím trochu výdrž.

Pokud vlastníte zařízení s displejem, který používá technologii AMOLED, můžete ušetřit pár procent baterie tím, že si nastavíte černé pozadí plochy. Některé zdroje uvádějí, že takto můžete ušetřit až 8 % energie. Energii také ušetříte, pokud v aplikacích, které to umožňují, použijete tmavé téma.

Toto platí pouze u displejů AMOLED, které na rozdíl od displejů využívajících technologii LCD nemusí „svítit“, aby zobrazily černou barvu.

Battery Widget Reborn

Pro operační systém Android existuje výborná aplikace Battery Widget Reborn, která kromě zobrazení přesného stavu baterie umí následující vychytávky:

  • automatický noční režim, kdy aplikace přepne do spořícího režimu (např. vypne WiFi)
  • zobrazení teploty baterie
  • odhad času, jak dlouho baterie ještě vydrží
  • přepínače v notifikacích pro rychlé vypínání WiFi, Bluetooth, synchronizace, …

Aplikace Battery Widget Reborn (Android)

Aplikace je k dispozici ve dvou variantách – zdarma je Battery Widget Reborn (BETA) a placená varianta Battery Widget Reborn. Beta verze může být časově omezená (autor ji může kdykoliv přestat podporovat). Pokud jste však s beta verzí spokojeni, zvažte zakoupení plné verze. Autor si to za své úsilí rozhodně zaslouží. Mimochodem, autor aplikace, Tomáš Hubálek, je Čech a jeho aplikace je jedna z nejúspěšnějších utilit pro Android.

Jak nabíjet bez přístupu k zásuvce

Jak již bylo řečeno na začátku, zatím neexistuje žádný zázračný lék na nízkou výdrž baterií dnešních chytrých telefonů a tabletů. Nezbývá než poradit, abyste se zdržovali poblíž zásuvky s 220V. Pokud to není z nějakého důvodu možné (vícedenní výšlap, používáte telefon opravdu intenzivně a musíte během dne dobít, apod.) mohou vám pomoci tzv. externí napájecí baterie. Tyto baterie nabijete ze zásuvky a pak s jejich pomocí můžete dobít skomírající mobilní telefon. A to i opakovaně, záleží na kapacitě externí baterie.

Externí baterie Powerseed PS-4800

Externích baterií je na trhu nepřeberné množství. Hlavním parametrem je kapacita, udávaná v mAh (miliampér hodinách), obdobně jako kapacita baterie vašeho telefonu. Účinnost nabíjení je však kolem 70%. Co to znamená si ukážeme na následujícím příkladu:

Telefon Nexus 7 má baterii kapacity 2300 mAh. Pokud si pořídíme externí baterii s kapacitou 4800 mAh, mohli bychom si myslet, že s její pomocí dobijeme telefon dvakrát. Kvůli nižší účinnosti nabíjení musíme počítat jenom s dobitím kapacity 4800 x 0,7 = 3360 mAh, tzn. Nexus 5 pomocí této externí baterie nabijeme pouze 1,5x. Poté bude nutné externí baterii znovu nabít ze zásuvky.

Kapacita baterie zvedá hmotnost a rozměry externí nabíječky. Vyrábějí se i externí baterie, které udrží při životě váš umírající notebook. Neexistuje však jednoznačné doporučení, jaký model vybrat. Mějte ale na paměti tato kritéria:

  • Nepřehánějte to s kapacitou externí napájecí baterie. S kapacitou roste váha a rozměry. K čemu vám bude externí zdroj energie, když ho kvůli jeho vysoké váze necháte ležet doma.
  • Vybírejte model, který disponuje koncovkami pro vaše zařízení – velmi často používaný je konektor micro USB, nicméně např. produkty Apple používají pro napájení jiný konektor. Některé externí napájecí baterie se dodávají s přechodkami na mini USB, micro USB, Apple Lightning a další.
  • Vyvarujte se podezřele levným externím bateriím se závratnou kapacitou. Většinou je to podvod a této kapacity nedosahují. Vybírejte pouze z nabídky osvědčených výrobců – Energizer, Powerseed, Sony, …
  • Je vhodné, pokud zařízení disponuje indikátorem zbývající kapacity baterie. Např. ve formě několika LED. Máte tak přehled, kolik vám ještě zbývá energie.
  • Ideální je, pokud externí baterie může používat ke svému nabití stejnou nabíječku na 220V jako vaše zařízení (ve většině případů nabíjecí vstup ve formě micro USB kontektoru). Nemusíte tak s sebou nosit zbytečně o jeden adaptér navíc.
  • Pokud netrávíte mnoho času v divočině, mimo dosah 220V, nebudou pro vás externí baterie se solárním panelem vhodnou volbou. Nemají velkou účinnost, tolik slunce v našich končinách také není a proto je jednodušší dobít externí baterii ze zásuvky.

Redukce pro nabíjení různých zařízení

Nízká výdrž současných chytrých zařízení je jejich největší slabinou. Výrobci usilovně zkoumají nové technologie, které zvýší kapacitu baterií. Než však přijdou s funkčním a cenově dostupným řešením, musíme se zdržovat poblíž elektrických zásuvek.


Mohlo by vás zajímat