Notebook bez síťové karty

Malé notebooky a ultrabooky často neumožňují připojení do počítačové sítě pomocí kabelu. Jedinou standardní možností u těchto notebooků, jak se připojit do počítačové sítě a na Internet, je bezdrátové připojení pomocí WiFi. Co ale dělat v případě, že WiFi není k dispozici a jedinou možností je připojení pomocí kabelu (velmi často např. v hotelu).

Pokud chcete připojit počítač, který nemá síťovou kartu, do počítačové sítě nebo Internetu pomocí kabelu, máte následující možnosti:

USB síťová karta

USB síťová karta se jedním koncem připojuje do USB portu notebooku a na druhém konci má konektor (RJ-45) pro připojení do počítačové sítě. Výhodou těchto adaptérů je napájení přímo z USB portu počítače (takže nepotřebují externí zdroj) a malá velikost. Před nákupem si vždy ověřte kompatibilitu vybraného modelu s vaším operačním systémem a jeho verzí.

Orientační cena – 300,- Kč s DPH (duben 2013)

USB síťová karta

USB síťová karta

Přenosný WiFi přístupový bod (access point) / router

Druhou možností je WiFi přístupový bod (access point) / router, pomocí kterého vytvoříte vlastní WiFi síť. Tyto zařízení jsou oproti USB síťové kartě větší, ale např. společnost TP-LINK vyrábí velmi kompaktní router TL-WR702N. Jeho rozměry jsou pouhých 57 x 57 x 18 mm a lze jej napájet pomocí micro USB konektoru. Pro napájní lze tedy použít USB port počítače nebo dodávaný adaptér.

Použití tohoto konkrétního modelu (TL-WR702N) je velmi jednoduché – stačí do něj zapojit síťový kabel plus napájení a pak se již připojit na notebooku k WiFi síti. Jméno sítě a implicitní heslo je uvedeno na samolepce zespod routeru.

Výhodou tohoto řešení je to, že jedno připojení může pomocí WiFi sdílet více zařízení (notebook, tablet, telefon, …).

Pokročilejší uživatelé uvítají široké možnosti konfigurace – operační mód (AP, směrovač, klient, most a opakovač), zabezpečení (WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK) a funkce (QoS, DMZ, Virtual server, UPnP, Port Triggering, VPN Pass-Through a další).

Orientační cena – 600,- Kč s DPH (duben 2013)

WiFi Router/AP TL-WR702N se napájí pomocí klasického micro USB konektoru

WiFi Router/AP TL-WR702N se napájí pomocí klasického micro USB konektoru

WiFi Router/AP TL-WR702N má opravdu kompaktní rozměry

WiFi Router/AP TL-WR702N má opravdu kompaktní rozměry


Mohlo by vás zajímat