Tomighty – stopky na Pomodoro

Pomodoro je velmi jednoduchá, přitom však účinná technika pro boj s prokrastinací. Pro její praktikování vám stačí jediné – klasické stopky. Tomighty je ideálním řešením, pokud preferujete na měření času aplikaci pro Microsoft Windows. Aplikace je minimalistická – díky tomu, že zobrazuje čas v oznamovací oblasti na hlavním panelu Windows, neruší a neodvádí pozornost od vlastní práce.

Technika Pomodoro - logo

Technika Pomodoro – logo

Než se pustíme do popisu samotné aplikace, pár slov k technice Pomodoro:

  1. Základem všeho je úsek 25 minut, kterému se říká také Pomodoro. Po dobu Pomodora se soustřeďte pouze na práci – vždy na jeden konkrétní úkol, nepřeskakujte z činnosti na činnost jinou.
  2. Po uplynutí 25 minut si dejte 5 minut pauzu. Ideální vstát od počítače, projít se po místnosti, apod.
  3. Po přestávce začíná další Pomodoro o délce 25 minut.
  4. Jakmile ukončíte čtyři Pomodoro úseky, dejte si větší pauzu – 15 minut

Tuto techniku nelze aplikovat na všechny činnosti (doufám, že mě nikdy nebude operovat chirurg, který praktikuje Pomodoro). Na jiné činnosti je ideální – např. byla použita při psaní tohoto článku nebo u činností, které nejsou záživné (administrativa).

Více o Pomodoro technice najdete v angličtině na oficiálních stránkách, případně v češtině na serveru Mít vše hotovo.

Měření Pomodora

Pro měření Pomodora můžete využít klasickou kuchyňskou minutku (pravý vyznavač použije minutku ve tvaru rajčete) nebo stopky. Pro měření času Pomodora na počítači se mi osvědčila jednoduchá aplikace Tomighty, která zobrazuje zbývající čas Pomodora a přestávek v oznamovací oblasti na hlavním panelu Windows.

Tomighty - panel Windows

Tomighty – panel Windows

Používání je velmi jednoduché. Stačí vybrat pouze typ úseku (Pomodoro, dlouhá nebo krátká pauza) a aplikace začne na hlavním panelu zobrazovat zbývající čas.

25 minut (Pomodoro)

25 minut (Pomodoro)

5 minut (krátká pauza)

5 minut (krátká pauza)

15 minut (dlouhá pauza)

15 minut (dlouhá pauza)

 

 

 

 

 

Stejně tak i nastavení je velmi strohé – lze nastavit délky jednotlivých úseků, vzhled a chování aplikace nebo zvukové upozornění na události. Zvuky si v každém případě vypněte, ať vás neruší. Doporučuji také nastavit, aby se Tomighty zobrazovalo v oznamovací oblasti vždy (Ovládací panely | Ikony oznamovací oblasti a u ikonky Tomighty nastavit Zobrazit ikony a upozornění).

Tomighty - nastavení

Tomighty – nastavení

Tomighty je velmi jednoduchá aplikace, ale dělá přesně to, k čemu je určena. Obdobně tak jako Pomodoro je jednoduchá technika, která funguje výborně v boji s prokrastinací.

Aplikace je určena pro operační systém Microsoft Windows a je k dispozici zdarma na svých oficiálních stránkách.

Mohlo by vás zajímat

Todoist – šablony procesů