Sklopný stůl a práce vestoje

Pokud bojujete s nedostatkem prostoru, případně pracujete doma na notebooku jenom příležitostně, může být sklopný stolek vhodným řešením. Kromě kompaktních rozměrů je výhodou i to, že si výšku pracovní desky můžete zvolit přesně podle svých požadavků.

Například IKEA má v nabídce (prosinec 2013) několik nástěnných sklopných stolků:

  • BJURSTA – 90×50 cm – hnědá nebo černohnědá barva – 998,- Kč
  • NORBERG – 74×60 cm – bílá barva – 799,- Kč
  • NORBO – 79×59 cm – lakovaná bříza – 799,- Kč

Původně jsou sice určeny do kuchyně jako jídelní stolky, ale díky nabídce různých materiálů, barev, rozměrů a dostatečné nosnosti najdeme model vhodný i do provizorní pracovny.

Sklopný stolek NORBO pro notebook

Sklopný stolek NORBO od IKEA

Stolek lze velmi rychle sklopit tak, aby nezabíral místo.

Pracovní místo je připraveno během několika okamžiků

Pracovní místo je připraveno během několika okamžiků

I když se nám do obývacího pokoje v panelákovém bytě podařilo vměstnat plnohodnotný pracovní stůl (s externím monitorem, tiskárnou, scanerem, …), pořídil jsem si do ložnice skládací stůl NORBO. Jsou okamžiky, kdy se potřebuji na chvilku “zavřít” a nerušeně pracovat, což je v domácnosti s dvěma malými dětmi někdy problém.

Jestliže pro svou práci potřebujete externí monitor, lze i toto vyřešit. Většina dnes dostupných monitorů splňuje tzv. VESA standard a umožňuje tak uchycení na standardizovaný držák na zeď. Nad sklopný stůl tak můžete umístit monitor za pomoci speciálního adaptéru.

Díky tomu, že skládací stoly můžete umístit do libovolné výšky, jsou ideální pro práci na počítači vestoje. Práce vestoje je výbornou prevencí proti následkům jednostranné zátěže, kterou sedavá práce u počítače přináší. Podrobný článek o této problematice najdete například na serveru Na volné noze.

Aktualizace článku (4.8.2014) – Práce vestoje

Původní pracoviště bylo uzpůsobeno pro práci vestoje (více o práci vestoje najdete v tomto obsáhlém článku). Pracovní deska stolu byla umístěna výše pro pohodlnou práci vestoje. Monitor je připevněný pomocí VESA adaptéru na stěnu. Aby bylo možné pracovat i vsedě, bylo pracoviště doplněno o barovou židli vhodné výšky a konstrukce.

Pracoviště uzpůsobené pro práci vestoje.

Pracoviště uzpůsobené pro práci vestoje.


Mohlo by vás zajímat

Osvětlení za monitor – snížení únavy očí

Označení „správné“ strany USB

Pořádek v uskladněných kabelech