Osvětlení za monitor – snížení únavy očí

Při práci s počítačem potmě se zvyšuje námaha zraku, protože ten se musí často adaptovat na pohled na světlo (monitor nebo displej notebooku) a přítmí (okolí). Řešením je použití slabšího zdroje světla, který umístíme za notebook nebo monitor, čímž snížíme kontrast scény. Vhodnými zdroji světla jsou osvětlení na bázi LED.

LED osvětlení mají několik výhod – nízká spotřeba, vysoká životnost a malé rozměry. Firma Paulmann (ale i jiní výrobci) dodává LED osvětlení ve formě nalepovacích pásků s možností napájení z USB portu počítače. U nás tyto výrobky nabízí např. Hornbach. Jako osvětlení za monitor pro práci potmě je ideální model o délce 30cm, který vidíte na následujícím obrázku – označení USB LED-Stripe daylight 30cm white. Jeho cena je 179,- Kč (leden 2014).

USB osvětlení Paulmann - u nás prodává např. Hornbach za 179,- Kč.

USB osvětlení Paulmann – u nás prodává např. Hornbach za 179,- Kč.

Technické parametry – Paulmann USB LED-Stripe daylight 30cm white
Životnost: 20.000 h
Teplota světla: 6.000 K
Délka x výška x šířka: 300 x 3 x 5 mm

Pásek jednoduše nalepíme na zadní stranu monitoru nebo na desku stolu, kam pokládáme notebook. Zapojíme buď do USB konektoru (můžeme využít USB hub, který některé monitory obsahují) nebo USB napájecího adaptéru.

Pásek s LED osvětlením nalepený na pracovním stole.

Pásek s LED osvětlením nalepený na pracovním stole.

Osvětlení snižuje kontrast scény a tím zabraňuje únavě očí.

Osvětlení snižuje kontrast scény a tím zabraňuje únavě očí.

Pro profesionální grafiky je zde zmíněné levné osvětlení nevhodné, protože ovlivňuje podání barev. Pro věrné podání barev se v grafických studiích kromě zkalibrovaného monitoru velmi často používá i normovaný zdroj světla. Ten by měl ideálně imitovat denní světlo o teplotě 5000° Kelvina. Více se touto problematikou zabývá článek o normovaném osvětlení.

Pro běžné domácí a kancelářské použití se však normovaná světla nepoužívají (už kvůli jejich vysoké ceně).


Mohlo by vás zajímat

Sklopný stůl pro notebook

Označení „správné“ strany USB

Pořádek v uskladněných kabelech