Google – dvoufázové ověření pro zvýšení bezpečnosti

K přístupu k Gmail nebo Google Apps účtu se standardně používá přihlášení pomocí uživatelského jména a hesla. I když dodržíte zásady bezpečného hesla (rozumně dlouhé, dostatečně složité – kombinace písmen a číslic, unikátní) je zde nebezpečí, že vaše heslo někdo zjistí (napíšete si ho na papírek, odpozoruje ho při zadávání na klávesnici, apod.). Nabourání účtu při prozrazení hesla lze velmi jednoduše předejít pomocí tzv. dvoufázového ověření.

Dvoufázové ověření pravděpodobně znáte z online bankovnictví, kdy kromě uživatelského jména a hesla je k přihlášení nebo provedení finanční transakce zapotřebí ještě bezpečnostní kód, který vám banka zašle pomocí SMS. Stejně to funguje u vašeho Google účtu. Nemusíte mít obavy, že bude nutné při každém přihlášení do počítače zadávat heslo a bezpečnostní kód z SMS. Pokud se přihlašujete z důvěryhodného počítače (váš počítač, nikoliv např. počítač v internetové kavárně), lze nastavit, aby se dvoufázové ověření provádělo pouze jednou za 30 dní.

Výhodou dvoufázového ověření je to, že pokud někdo přece jen zjistí vaše heslo, nedostane se bez vašeho mobilního telefonu k vašemu účtu. Pokud přijdete o mobilní telefon (např. krádež), lze jej z dvoufázového ověřování dočasně odstranit a nepůjde ho použít k přihlášení k účtu.

Postup nastavení dvoufázového ověření

  1. Přihlašte se k libovolné Google službě, např. k Gmail.
  2. V pravém horním rohu klikněte na vaši profilovou fotku a zvolte položku Účet.
    Uživatelský účet

    Uživatelský účet

  3. V nabídce Zabezpečení zvolte v sekci Dvoufázové ověření položku Nastavit.

    Dvoufázové ověření – Nastavit

  4. Nyní postupujte podle pokynů průvodce. Vlastní nastavení je velmi jednoduché, stačí zadat číslo vašeho mobilního telefonu a pak z SMS opsat zaslaný kód.
    Dvoufázové ověření - průvodce nastavením

    Dvoufázové ověření – průvodce nastavením

    Dvoufázové ověření - nastavení

    Dvoufázové ověření – nastavení

  5. Ve finále je vhodné vygenerovat tzv. záložní kódy a uložit si je na bezpečné místo (vytisknout, uložit na šifrovaný flash disk, …). Tyto kódy jsou jednorázové a slouží v případě, že z nějakého důvodu nelze použít mobilní telefon pro zaslání bezpečnostního kódu (telefon byl odcizen, nemáte ho u sebe, jste mimo signál GSM, …). Kódy si uschovejte mimo prostředí Google (neposílejte si je emailem, neukládejte na Disk Google), protože je budete potřebovat právě v případě, že se ke Google službám nemůžete přihlásit.
    Záložní kódy

    Záložní kódy

    Záložní kódy - ukázka

    Záložní kódy – ukázka

Ukázka přihlášení s použitím dvoufázového ověření

Jakmile nastavíte dvoufázové ověření, bude při zadávání hesla k vašemu Google účtu nutné zadat i kód, který vám přijde pomocí SMS na váš mobilní telefon. Pokud by vám nevyhovovala SMS, lze ověřovací kódy generovat i pomocí speciální aplikace, ale to není tak pohodlné.

Přihlášení pomocí hesla

Přihlášení pomocí hesla

Zadání bezpečnostního kódu

Zadání bezpečnostního kódu

Ne všechny aplikace, které vyžadují přihlášení ke Google účtu, podporují dvoufázové ověření (např. některé mobilní aplikace). Pokud takovou používáte, vygenerujte pro danou aplikaci tzv. heslo pro konkrétní aplikaci.

I když použití dvoufázového ověření přináší při přihlášení ke Google účtu jeden krok navíc, je více než žádoucí jej používat. Zabráníte tak neoprávněné manipulaci s vašim účtem, pokud je prozrazeno vaše heslo.


Mohlo by vás zajímat

Jak přepínat více Google účtů

Gmail – správa více emailových adres