Dokumenty Google – více sloupců

Dokumenty Google bohužel nepodporují sazbu do více sloupců. Řešením je použití tabulky s neviditelným okrajem. Není to sice úplně ideální řešení, ale v mnoha případech dostačující.

Na stránku, kde chceme použít vícesloupcovou sazbu vložíme pomocí Tabulka | Vložit tabulku tabulku. Vybereme jeden řádek a počet sloupců tabulky podle požadovaného počtu sloupců sazby.

Vložení tabulku – 2 sloupce a 1 řádek

Aby tabulka neměla okraje, nastavíme v dialogu Tabulka | Vlastnosti tabulky… nulovou šířku ohraničení tabulky.

Ve vlastnostech tabulky nastavte šířku ohraničení na 0b.

Do sloupců následně vložte text. Nevýhodou tohoto řešení je, že tabulka nemůže “přetékat” na další stránku. Je tedy nutné vytvořit tabulku na každé stránce a text rozdělit mezi sloupce ručně.

Dvousloupcová sazba pomocí tabulky

Osobní poznámka autora

Proč používat Dokumenty Google, když nemají takové množství funkcí jako Microsoft Word? Ano, pokud bychom porovnávali pouze počet funkcí, které jednotlivé aplikace nabízejí, tak Microsoft Word vyhraje. I zde však platí obdoba Paretova pravidla – 80 % uživatelů používá pouze 20 % funkcí. Na Dokumenty Google jsem kompletně přešel cca před dvěmi lety (dříve jsem používal Microsoft Word) a rozhodnutí nelituji. Občas sice narazím na funkci, kterou Microsoft Word má a Google Dokumenty ne. Nicméně tyto drobné nedostatky několikanásobně vyváží možnost online spolupráce v reálném čase a další výhody spojené s použitím cloudu.


Mohlo by vás zajímat

Disk Google – rychlý přístup k dokumentům

Kalendář Google – narozeniny a události kontaktů

Kalendář Google – sdílení na webových stránkách