Chromebook

Chromebook je označení pro notebook, který obsahuje operační systém Chrome OS od společnosti Google. Chrome OS je založený na internetovém prohlížeči Google Chrome, doplněném např. o správu WiFi připojení, jednoduchý souborový manažer, atd.

Primárně jsou chromebooky určeny pro práci v ekosystému Googlu – Gmail, Google Disk a Dokumenty, atd. Protože však obsahují i internetový prohlížeč Chrome, lze na nich provozovat většinu webový aplikací (Evernote, iDoklad, …). Na Chrome OS nefungují klasické aplikace určené pro operační systém Microsoft Windows nebo Mac OS od Apple.

Chromebook Acer C720P

Chromebook Acer C720P

Velkou výhodou chromebooků je jejich velmi nízká cena (od 5.000 Kč), rychlý start, velká výdrž na baterii a bezpečnost (data nejsou na zařízení uchovávána fyzicky a pokud ano, tak v šifrované podobě – při odcizení zařízení nedojde tedy k odcizení dat). Jako nevýhoda je často zmiňována závislost na internetovém připojení, nicméně i bez internetu lze na chromebooku pracovat – např. Google Dokumenty, Tabulky a Gmail podporují oflline režim.

Většina výrobců (Asus, Acer, Toshiba, Lenovo a HP) již nabízí notebooky založené na Chrome OS.

Alternativou pro chromebook může být chromebox – malý stolní počítač, také založený na Chrome OS.